Forum Kuralları | Oyun Gezgin - Türkiye'nin Oyun Forumu

Forum Kuralları


Kurallar

Oyun Gezgin'de dolaşmanız için kurallar ve yönelgeler

1 - Topluluk Kuralları

1.1 - Küfür ve Hakaret

Nefret söylemi veya diğer kullanıcıları aşağılamak, kızdırmak veya üzmek için kullanılan diğer diller olarak tanımlanır. Küfür etmek kesinlikle yasaktır. Her türden nefret söylemi bir uyarı gerektirmez. Zorbalık yaptırımlarının hepsi, moderasyon ekibinin bünyesindedir. Küfür kelimelerini gizlemeniz de ceza ile sonuçlanacaktır. Herhangi bir başvurunuzda küfür etmek veya tehdit etmek ceza ile sonuçlanacaktır.

1.2 - Tehdit Gönderileri

Tehdit, DDoS veya Doxxing gibi gerçek hayat eylemleriyle tehdit etmek amacıyla kullanılan herhangi bir psikoloji türüdür. Tehdit kesinlikle yasaktır. Ölüm/Hastalık istekleri ve ihtiharı teşvik etme bu kuralın kapsamına girer.

1.3 - Sohbeti Trollemek

Sohbeti Trollemek, başka bir oyuncuyu sinirlendirmek, üzmek veya zorbalık yapmak amacıyla kasıtlı olarak hareket etmek olarak tanımlanır. Sohbeti trollemek yasaktır. Bu elbette komik şakalar, espriler yapacağınız anlamına gelmez. Sohbeti trollemeyiniz.

1.4 - Reklam

Diğer sunucuların, sosyal medya hesaplarının veya diğer herhangi bir malın veya hizmetin reklamına izin verilmez. Youtube videolarının, kanallarının veya akışlarının reklamlarına izin verilir, ancak spam veya kötüye kullanılması halinde cezalandırılır. YouTuber sıralamasına sahip kullanıcılar, kanallarının ve diğer sosyal medya hesaplarının reklamını yapabilir. Discord reklamları sunucu tanıtım konularında serbesttir.

1.5 - Spam Yapmak

Spam yapmak, istenmeyen veya gereksiz iletileri, genellikle kısa bir süre içinde tekrar tekrar göndermek olarak tanımlanır. İstenmeyen posta, rastgele sembol dizileri göndermeyi, aynı mesajı tekrar tekrar kullanmayı, ücretsiz rütbeler istemeyi ve diğer şeyleri içerir. Spam yapmak kesinlikle yasaktır.

1.6 - Dolandırıcılık

Dolandırıcılık, bir oyuncuyu şifresi, ev adresi, mali bilgileri veya daha fazlası gibi kişisel bilgileri ifşa etmesi için kandırmaya yönelik herhangi bir girişim olarak tanımlanır. Dolandırıcılık kesinlikle yasaktır. Dolandırıcılık, anında kalıcı yasaklanmak ile sonuçlanacaktır. Hesap satmak, korsan bir yazılımı insanlara sunmak, dolandırıcılığın forumdan kalıcı yasaklanmasına neden olacaktır. Bu kural, sorunsal konuları içinde geçerlidir.

1.7 - Tartışmalar

Bünyede bulunan tüm içeriklere eleştiri yapmak, fikrinizi belirtmek veya diğer paylaşılan fikirleri destekleyebilir ya da kabul etmeyebilirsiniz. Ancak bu fikir tartışmalarını rotadan çıkarırsanız, müdahale olarak Moderatör Ekibi imla edecektir. Forumda herhangi bir konuya çöp demeniz veya o konuyu lekelemeniz yasaktır.

1.8 - Anlaşılır Cümleler Kurmak

Yazılan herhangi bir metinin (eleştiri, cümle, yorum) anlaşılır ve yararlı olmasına dikkat edin! Yazmış olduğunuz metni okuyan kişi sizi ciddiye alabilir ve yazdığınız şeyi uygulamaya kalkışabilir. İçeriği oluşturan kişiye uzun ve mantıklı yapılacak yorumlar kişiyi mutlu edecektir.

1.9 - Para Kazandırıcı Bağlantılar

Zaman zaman arkadaşlarınız veya farklı üyeler ile bağlantılar paylaşmak isteyebilirsiniz. Bu bağlantılar zaman zaman oldukça kısa, zaman zamansa oldukça uzun olabiliyor. Uzun bağlantıları kısaltmak isteyen üyeler ise kısaltma servislerini kullanıyor. Kullanılan kısaltma servisleri türüne göre ücretli veya ücretsiz olabiliyor. Öncelikle kullandığınız kısaltma servisi para kazandıran türden olmamalıdır. Ayrıca kısaltma servisi yönlendirdiğiniz bağlantıya direkt gitmeli, hiçbir reklam vb. içerik göstermemelidir. Kısaltma servislerine ek olarak insanları kandıran -bedava oyun, bedava kredi- bağlantılar da forumda yasaklanmıştır.

2.0 - İmla ve Nokta Hataları

Herkes yazım hatası yapabilir, ekleri doğru düzgün yazamayabilir veya anlamsız cümleler yazabilir. Evet, Türkçeye uygun ve hatasız bir şekilde yazmak daha güzel ve iletişimi kolaylaştırıyor fakat yazım hatası yapan biriyle dalga geçmek yalnızca gereksiz bir tartışmanın çıkmasına sebebiyet veriyor. Nazikçe uyarabilir, iletişiminizi kesmeyiniz.

2.1 - Din, Dil ve Irkçılık

Dinler, ırklar veya diller bunlar özgün kalıcı tercihlerdir. Ancak din ayrımı, diliyle dalga geçen ve ırkçılıkları bulunan yazılar her geçen gün artıyor. Forum sayfamızda herhangi bir ırk, dil veya din ile dalga geçmeniz yasaktır.

2.2 - Siyaset Gönderileri

Siyaset, gündemden düşmeyen bir ülke sorunudur veya ayrıcalığıdır. Ancak bunu forumda paylaşmanızı önermiyoruz; sadece paylaşmak değil, bahsetmek de istemiyoruz. Çünkü küçük yaştaki oyuncularımız siyasetin ne olduğunu bilse bile yanlış yerlerde bulabilir kendilerini. Ülkenin ekonomik sorunlarından bahsetmeyiniz, siyasi tartışmalar çıkarmayınız.

2.3 - Hesap Güvenliği

Her kullanıcı kendi hesabının güvenliğinden sorumludur. Bu sebepten kullanıcı, şifresini başkalarıyla paylaşmamalı, aynı şifreyi birçok sitede kullanmamalı ve iki adımlı doğrulama seçeneğini kullanmalıdır.

2.4 - Mesaj Gönderileri

Forumda istediğiniz kadar mesaj atabilirsiniz, bir limiti yok. Ancak bunu 1 günde 60 ile 30 arasında taşırsanız forumun analystic ayarlarını bozabilirsiniz. O yüzden moderasyon ve moderatör ekiplerimiz bunlarla ilgilenmektedir. Ölü konuları tekrardan canlandırmayınız...


Hesap Detayları

Profilinizi özelleştirdiğiniz, değiştirdiğiniz hesap detayları kuralları ve yönelgesi.

2 - Hesap Kuralları

1.1 - Çoklu Hesap Kullanımı

Forumda birden fazla hesap açmanız için yönetim ekibinden izin almanız gerekmektedir. ( İnsan Kaynakları ) Önceki hesabınız silinir ve üyelikleri taşınamaz. Ancak izin almayıp birden fazla hesap oluşturursanız forumun moderasyon kaydından 2 hesabınız da silinebilir. 2 hesabınız içinde izin almalısınız.

1.2 - Profil Arkaplanı ve Müziği

Değerli bir Kratos flaması gibi, aldığınız üyelikler ile profil arkaplan ve müziğini özelleştirebiliyorsunuz ancak koyarken NSFW, +18, LGBT, SİYASET, PARTİ müzikleri koymayınız. Müziğin içinde dans olabilir ancak +18'e bağlı bir sorun yaratabilir.

1.3 - Profil Mesajları Raporlamak

Profil sayfanızdaki yorumları genellikle üyelikler ile kaldırılır ancak rahatsız olduğunuz herhangi bir mesajı da raporlayarak sildirebilirsiniz. Bunu her gün suistimal ederseniz; pek bir sorun yaratmaz ancak siz suistimal etmemeyi çalışın. :)

1.4 - İmza Ayarlayabilmek

Forum sayfamızdaki imza özelliği ile herhangi bir resmi, yazıyı veya belgeyi bırakabilirsiniz ancak imzanıza siyaset, parti sahibi veya satıcı ile alakalı bir belge bulundurmayınız. Bıraktığınızda moderasyon ile imzanızdaki görsel kaldırılacaktır.

1.5 - Kişisel Bilgiler

Bu kural normalde tüm kurallar için geçerlidir, yine de biz hesap kurallarına koyduk ki profillerde en çok olan olay bu. Bir kişinin veya kendinizin hesap bilgilerini, kredi kartı veya başka bir bilgiyi paylaşmayınız. Dolandırıcılara yakalanabilirsiniz, dikkat edin dostlar.


Satıcı Kuralları

Ürün satışı yaptığınız, onaylı satıcı kuralları ve yönelgesi.

3 - Satıcı Kuralları

1.1 - Ürün Kategorisi

Forumda istediğiniz herhangi bir şeyi hemen satamazsınız. Oyun Gezgin'nin ürün kategorisini kullanarak satışınızı yapmalısınız. Eğer Oyun Gezgin bünyesindeki ürün satışları, ürün kategorilerini kurallara uygun satmazsanız, onaylı satıcılığınıza yaptırım uygulanır.

1.2 - İmza/Satıcı Ayarı

Onaylı Satıcı olan kişiler imzasına satıcı konusu koyabilir ancak imzasına para karşılığı temel imza bırakamaz. Aynı ürünü daha ucuza imza satışı yaparak kullanamaz.

1.3 - Başkaların Ürünlerini Baltalamak

Konu baltalamak ile aynı anlamı taşıyan ürün baltalama, satıcılar için geçerlidir. Eleştirebilirsiniz ancak çöp, rezalet, kullanma bir daha satışlarında gibi kelimeler satıcı ekiplerimize asla yakışmaz. Biz size nasıl iyi davranıyorsak siz de iyi yaklaşın.

1.4 - Durumunuza Satış Reklamı Yapmak

Durumunuza satış reklamı koymak demek, özel durumunuzda anahtar kelimelerin internete @oyungezgincom yazdığınızda o reklamın görseli çıkması demektir. Bu eğer yapılırsa gerekli denetim yapılacaktır, her ne kadar bünyemizde olan bir ürün olsa bile.

1.5 - Konu Güncelleme

6 saat aralığıyla Onaylı Satıcı ve Sunucu Sahipleri konusunu üste taşıyabilir ancak yorum kasarak güncel+ yazarsanız eğer bu yorum sayısına da yansır. Forumda güncel yazmak yerine 6 saat aralığıyla yükselt butonuna basabilirsiniz. Sizler için uygun bir kural satıcılar.

Bu kurallar üyeler tarafından okumuş ve kabul etmiş olarak sayılır. Kurallara uymanızı tavsiye ederiz. - staffy2dev