NASA 2024 Yılında Ay'a Kadın Astronot Gönderiyor! | Oyun Gezgin - Türkiye'nin Oyun Forumu

NASA 2024 Yılında Ay'a Kadın Astronot Gönderiyor!

ploutos

Demir Üye
Emektar Üye
Katılım
17 Temmuz 2020
Mesajlar
18
Tepkiler
25
Puanları
810
konu2.jpg


NASA 2024'te Ay'a İlk Kadın Astronotu Göndermeyi Planlıyor!

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, "Uyduya geri dönme planını" açıkladı.


NASA, 28 milyar dolarlık Artemis programıyla 1972'den sonra ilk defa 2024'te Ay'a astronotlar göndermeyi amaçlıyor. İki astronottan biri kadın olacak. Hedefin gerçekleştirilebilmesi için Amerika Kongresi'nin 3,2 milyar dolarlık bir fona onay vermesi gerekmekte. Bu fon, iniş sistemleri için kullanılacak.

Astronotlar Apollo benzeri Orion kapsülleriyle seyahat edecek. Bu kapsülleri yörüngeye NASA'nın 2011 senesinden beri geliştirmekte olduğu Space Launch System (Uzay Fırlatma Sistemi, SLS) adlı kuvvetli roketler taşıyacak. Yerel saatle Pazartesi akşamüstü bir açıklamada bulunan NASA yöneticisi Jim Bridenstine, "Dört yıl sonra Ay'da olmamız için Artemis programının 28 milyar dolara ihtiyacı var.

SLS fonu, Orion fonu, insanlı iniş sistemi fonu ve tabii ki uzay kıyafetleri - bütün bunlar Artemis programının fona ihtiyaç duyan ögeleri" dedi ve ekledi: "Şu an onay için başvurduğumuz fon, 2021'de geliştirilecek olan insanlı iniş sistemi için ihtiyacımız olan 3,2 milyar doları sağlayacak." Amerika Temsilciler Meclisi önceden de iniş sistemi için 600 milyon dolarlık bir fon sağlamıştı. Yeni planda NASA, 2021'de uydumuzun etrafında Artemis-1 adlı bir insansız test uçuşunu gerçekleştirecek.


konu1.jpg


NASA'nın insanlı uzay uçuşları şefi Kathy Lueders, Artemis-1'in otuz günlük uçuşu sayesinde tüm kritik sistemlerin test edileceğini söyledi. Bunun arkasından da Ay'ın etrafında astronotlarla tur attıracak Artemis-2 uçuşu gerçekleştirilecek. Artemis-1'den elde edilen tecrübeler Artemis-2'nin daha düşük riskli bir uçuş olmasına yardım edecek.

Artemis-3 uçuşunda ise astronotlar 1972'den sonra ilk kez Ay'a ayak basacak. NASA uçuş için gereken iniş aracını tasarlamaları için birden çok şirkete 967 milyon dolar ödeme yaptı. Amerika'nın 1960'lar ve 70'ler de Ay'a astronot taşıdığı Apollo programı ise enflasyona göre düzeltilmiş sayılarla 250 milyar dolara mal olmuştu.
 

YoutubeKafasi

Burak Susunca Başlayamazsın.
Katılım
1 Ağustos 2019
Mesajlar
88
Tepkiler
46
Puanları
4.660
Discord
DEV.naw#2274
Kadınlar için güzel bir gelişme olmuş umarım daha da artar bu sayı.
 
  • Beğen
Tepkiler: ploutos